Award Subcommittee


This subcommittee consists of the President of the PSA, Executive Director, Senior Director of Education and Accreditation, selected members of the media, and PSA professionals. Committee members will be present at the U.S. Championships and U.S. Synchronized Skating Championships and will review every performance at junior and senior level for both long and short programs

Criteria


One winner is chosen from each category in men’s, ladies, pairs, dance, and synchronized skating. Selection will be based on performance, not placement and will not necessarily reflect the best technical skater. Elements considered include artistry, charisma/appeal, balance, originality, drama/emotion, music, costuming, humor, showmanship, quality, theme, and technical ability. Votes are tabulated by the executive director’s office and determined by a majority vote.


Choose A Year:

2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 

2018


2018 Prudential U.S. Championships in San Jose, CA

Best Performance Ladies
Mirai Nagasu – Championship Ladies Free Skate Program
PSA Coach – Tom Zakrajsek
Choreographer – Jeffrey Buttle
Music Selection – Miss Saigon
Costume Designer – Pat Pearsall

Best Performance Men
Ross Miner – Championship Men Free Skate Program
PSA Coaches – Mark Mitchell, Peter Johansson
Choreographer – Jamie Isley
Music Selection – Queen
Costume Designer – Alicia Jackson

Best Performance Pairs
Tarah Kayne / Danny O’Shea – Championship Pairs Free Program
PSA Coaches – Jim Peterson, Amanda Evora
Choreographer – Shae–Lynn Bourne
Music Selection – “Swan Lake” by Pytor ILyich Tchaikovsky (selected and edited by Jim Peterson) 
Costume Designers – Tarah Kayne, Jim Peterson, Dawn Imperatore

Best Performance Ice Dance
Madison Hubbell / Zachary Donohue – Championship Dance Free Dance Program
PSA Coaches – Patrice Lauzon
Choreographers – Marie–France Dubreuil, Samuel Chouinard
Music Selection – “Across the Sky” Instrumental by Rag N’Bone Man, “Caught Out In the Rain” by Beth Hart
Costume Designers – Susan Hubbell and Mathieu Carron

2018 U.S. Synchronized Championships in Portland, OR

Best Performance Synchronized Skating
Skyliners, SC of New York – Senior Free Skate Program
PSA Coaches – Josh Babb, Pam May
Choreographer – Josh Babb
Music Selection – Cleopatra
Costume Designer – Hazel Matthys

 

2017


2017 U.S. Championships in Kansas City, MO

Best Performance Ladies
Karen Chen – Championship Ladies Short Program
PSA Coach – Tammy Gambill
Choreographer – Karen Chen
Music Selection – “On Golden Pond” by Dave Grusin
Costume Designer – Lisa McKin

Best Performance Men
Nathan Chen – Championship Men Free Skate Program
PSA Coach – Rafael Arutyunyan
Choreographer – Nadezda Kanaeva
Music Selection – “The Polovtsian Dances” by Aleksandr Borodin
Costume Designers – Ladu Designs– Elena Pollack and Jamie Dollhopf

Best Performance Pairs
Ashley Cain and Timothy LeDuc – Championship Pairs Short Program
PSA Coaches – Darlene and Peter Cain
Choreographer – Serge Onik
Music Selection –“I've Put a Spell on You” by Annie Lennox
Costume Designer – Denyse Frey

Best Performance Ice Dance
Madison Chock and Evan Bates – Championship Ice Dance Free Dance Program
PSA Coach – Igor Shpilband
Choreographers – Christopher Dean, Igor Shpilband
Music Selection – “Under Pressure” by David Bowie and Freddie Mercury
Music Work– Oleg Karpachev, Dmitriy Rubezhov and Igor Shpilband
Costume Designer – Feeling Mathieu Caron

2017 U.S. Synchronized Championships in Rockford, IL

Best Performance Synchronized Skating
Haydenettes – Senior Free Skate Program
PSA Coach – Saga Krantz
Choreographers – Saga Krantz and Adam Blake
Music Selection – “My Name is Prince” by Prince and The Revolution
Costume Designer – Del Arbour 

 

2016


2016 U.S. Championships in Saint Paul, MN

Best Performance Ladies
Gracie Gold – Championship Free Skate
PSA Coaches – Frank Carroll
Choreographer – Lori Nichol
Music selection – Selections from “The Firebird “by Igor Stravinsky
Costume designer – Josiane Lamond

Best Performance Men
Nathan Chen – Championship Free Skate
PSA Coaches – Rafael Arutyunyan, Vera Arutyunyan, Nadezda Kanaeva
Choreographer – Nikolai Morozov
Music selection – "Symphony No.3" by Camille Saint–Saens
Costume designer – Elena Pollack

Best Performance Pairs
Tarah Kayne and Danny O’Shea – Championship Free Skate Program
PSA Coaches – Jim Peterson and Amanda Evora
Choreographer – Jim Peterson
Music Selection – "Music of the Night" Michael Crawford, Barbara Streisand
Costume Designer – Dawn Imperatore, Tarah Kayne

Best Performance Ice Dance
Maia and Alex Shibutani – Championship Free Dance
PSA Coaches – Marina Zoueva, Massimo Scali
Choreographer – Peter Tchernyschev, Marina Zoueva, Massimo Scali
Music Selection – “Fix You” by Coldplay
Costume Designer – Maia Shibutani, D. Gschwendtner

 2016 U.S. Synchronized Championships in Kalamazoo, MI

Best Synchronized Performance
Miami – Senior Free Skate
PSA Coaches – Carla DeGirolamo, Lee Ann Shoker, Katie Bowling
Choreographer – Sarah Kawahara
Music – Latin Dance Medley
Costume Designer – David Profeta

 

2015


2015 U.S. Championships in Greensboro, NC

Best Performance Ladies
Ashley Wagner – Championship Free Skate
PSA Coaches – Rafael Arutyunyan, Nadezda Kanaeva, John Nicks
Choreographer – Shae–Lynn Bourne
Music selection – Soundtrack of Moulin Rouge
Costume designer – Jan Longmire

Best Performance Men
Adam Rippon – Championship Free Skate
PSA Coaches – Rafael Arutyunyan, Vera Arutyunyan, Denys Petrov
Choreographer – Tom Dickson
Music selection – Piano concerto No. 1 by Franz List
Costume designer – Braden Overett

Best Performance Pairs
Alexa Scimeca and Chris Knierim – Championship Short Program
PSA Coaches – Dalilah Sappenfield, Laureano Ibarra
Choreographer – Julie Marcotte
Music Selection – "Tango de Roxanne" from Moulin Rouge
Costume Designer – Elena from Luda Designs

Best Performance Ice Dance
Kaitlin Hawayek and Jean–Luc Baker – Championship Free Dance
PSA Coaches – Pasquale Camerlengo, Angelika Krylova
Choreographer – Pasquale Camerlengo
Music Selection – Soundtrack of Romeo and Juliet (2013)
Costume Designer – Stephanie Miller & Nina Maluda 

2015 U.S. Synchronized Championships in Providence, Rhode Island

Best Synchronized Performance
Haydenettes – Senior Free Skate
PSA Coach – Saga Krantz (with assistance from Suzanne Schurman and Rebecca Stump, Genevieve Coulombe, Dmitri Kazarlyga) 
Choreographer – Saga Krantz (with assistance from Jamie Isley)
Music – Sunset Boulevard
Costume Designer – Del Arbour

 

2014


2014 U.S. Championships in Boston, Massachusetts

Best Performance Ladies
Gracie Gold – Championship Short Program
Coach – Frank Carroll, Scott Brown
Choreographer – Lori Nichol
Music – “Piano Concerto” by Edvard Greig
Dress Design – Josiane Lamond

Best Performance Men
Jason Brown – Championship Free Skating Program
Coach – Kori Ade
Choreographer – Rohene Ward
Music – “Reel Around the Sun” from River Dance by Bill Whelan     
Costume Design – Rohene Ward

Best Performance Pairs
Felicia Zhang & Nathan Bartholomay – Championship Free Skating
Coaches – Jim Peterson, Lyndon Johnston, Amanda Evora
Choreographer – Jim Peterson
Music –  Symphonic Pieces from “Les Misérables” by the Bournemouth Symphony Orchestra
Costume Design – Jim Peterson and Dawn Imperatore

Best Performance Ice Dance
Meryl Davis and Charlie White – Championship Free Dance
Coaches– Marina Zoueva, Oleg Epstein       
Choreographer – Marina Zoueva       
Music – Selections from “Scheherazade” by Nikolai Rimsky–Korsakov. Kirov Theatre Orchestra    
Costume Design – Meryl Davis

 

2014 U.S. Synchronized Championships

Best Synchronized Performance
St. Louis Synergy – Junior Free Skating Program
Coach – Ramona Peterson
Assistant coaches – Quinn Tyminski, Kameryn Truman, and Andrea Trembath
Choreographer – Ramona Peterson, Erin Cullen, and Jeannine Weinschrod
Music – Selections from “Phantom of the Opera”, “Cats”, and “Evita” by Andrew Lloyd Webber
Costume Design – The Line Up

 

2013


2013 U.S. Championships in Omaha, Nebraska

Best Performance Ladies
Polina Edmunds – Junior Ladies Free Skate
Coach – Nina Edmunds, David Glynn
Choreographer – Marina Klimova
Music – “Romeo and Juliet” by Nino Rota

Best Performance Men
Max Aaron – Championship Men’s Free Skate
Coach – Tom Zakrajsek
Choreographer – Pasquale Camerlengo
Music – “West Side Story” by Leonard Bernstein

Best Performance Pairs
Alexa Scimeca and Christopher Knierim
Coaches – Dalilah Sappenfield, Larry Ibarra
Choreographer – Dalilah Sappenfield, Larry Ibarra
Music – “La Vita E Bella (Life is Beautiful)” by Nicola Piovani

Best Performance Ice Dance
Meryl Davis and Charlie White – Championship Free Dance
Coaches – Marina Zoueva and Oleg Epstein       
Choreographer – Marina Zoueva       
Music – “Notre–Dame de Paris” by Riccardo Cocciante and Luc Plamondon

2013 U.S. Synchronized Championships

Best Synchronized Performance
Miami University Senior Varsity – Championship Free Skate
Coach – Carla DeGirolamo, Lee Ann Shoker, and Katie Bowling
Choreographer – Sarah Kawahara and Carla DeGirolamo
Music – 1920’s Melody

 

2012


2012 U.S. Championships in San Jose, California

Best Performance Ladies
Agnes Zawadzki – Championship Ladies Short Program
Coach – Christy Krall and David Santee       
Choreographer – Tom Dickson
Music – “Harlem Nocturne” and “Whatever Lola Wants”
 

Best Performance Men
Jeremy Abbott – Championship Men’s Free Skate
Coach – Yuka Sato, Jason Dungjen
Choreographer – Yuka Sato, Jeremy Abbott, Roberto Campanella, Buddy & Benji Schwimmer
Music – “Exogenesis Symphony Part 3”

Best Performance Pairs
Gretchen Dolan and Andrew Speroff – Championship Pairs Free Skate
Coaches – Bobby Martin and Carrie Wall
Choreographer – Sheryl Franks with assistance from Deidre Williams (ballet movements)
Music – “Sleeping Beauty” 
  

Best Performance Ice Dance
Meryl Davis and Charlie White – Championship Free Dance
Coaches – Igor Shpilband and Marina Zoueva   
Choreographer – Igor Shpilband and Marina Zoueva         
Music – “Die Fledermaus”

2012 U.S. Synchronized Championships

Best Synchronized Performance
Miami University Senior Varsity – Championship Short Program
Coach – Carla DeGirolamo, Lee Ann Shoker, and Katie Bowling
Choreographer – Carla DeGirolamo and Scott Brown
Music – “Blue Suede Shoes” 

 

2011


2011 U.S. Championships in Charleston, North Carolina

Best Performance Ladies
Courtney Hicks – Junior Ladies Short Program
Coach – John Nicks
Choreographer – Phillip Mills
Music – “Dark Eyes” performed by Andre Rieu

Best Performance Men
Ryan Bradley – Short Program
Coach – Tom Zakrajsek
Choreographer – Tom Dickson, Catarina Lindgren
Music – “Dark Eyes” performed by Nika Leoni and Sergei Trofanov

Best Performance Pairs
Caitlin Yankowskas & John Coughlin – Long Program
Coaches – Dalilah Sappenfield, Larry Ibarra
Choreographer – Marina Zoueva, Damon Allen, Dalilah Sappenfield
Music – “Ava Maria” by Franz Schubert

Best Performance Ice Dance
Maia Shibutani and Alex Shibutani – Short Program
Coaches – Igor Shpilband, Marina Zoueva
Choreographer – Igor Shpilband, Marina Zoueva
Music – “The Carousel Waltz” by Richard Rogers

2011 U.S. Synchronized Championships in Ontario, California

Best Synchronized Performance
Haydenettes – Long Program
Coach – Saga Krantz
Choreographer – Saga Krantz
Music – “Burlesque”

2010


2010 U.S. Championships in Spokane, Washington

Best Performance Ladies
Mirai Nagasu – Short Program
Coach – Frank Carroll
Choreographer – Lori Nichol
Music – “He’s a Pirate” by David Garrett

Best Performance Men
Jeremy Abbott – Short Program
Coaches – Yuka Sato, Jason Dungjen
Choreographer – Tom Dickson
Music – The Beatles’ “A Day in the Life” performed by Jeff Beck

Best Performance Pairs
Caydee Denney & Jeremy Barrett – Free Skate
Coaches – Jim Peterson, Lyndon Johnson, Alison Smith
Choreographer – Jim Peterson
Music – “Scheherazade” by Nikolai Rimsky–Korsakov
 

Best Performance Ice Dance
Meryl Davis & Charlie White – Free Dance
Coaches – Igor Shpilband, Marina Zoueva, Johnny Johns, Adrienne Lenda
Choreographer – Igor Shpilband, Marina Zoueva
Music – “Music of the Night” by Andrew Lloyd Webber from the Phantom of the Opera Soundtrack

2010 U.S. Synchronized Championships in St. Paul, Minnesota

Best Synchronized Performance
Haydenettes – Short Program
Coach – Saga Krantz
Choreographer – Saga Krantz
Music – “West Side Story”

2009


2009 U.S. Championships in Cleveland, Ohio

Best Performance Ladies
Alissa Czisney – Long Program
Coaches – Julianne Berlin, Yuka Sato, Linda Leaver, Brian Boitano, Natalia Deller
Choreographer – David Wilson, Lori Nichol, Kurt Browning
Music – Selections from the “Doctor Zhivago” soundtrack by Maurice Jarre

Best Performance Men
Brandon Mroz – Short Program
Coach – Tom Zakrajsek
Choreographer – Lori Nichol and Tom Dickson
Music – “Till Eulenspiegel’s Merry Pranks”

Best Performance Pairs
Caydee Denney & Jeremy Barrett – Short Program
Coaches – Jim Peterson, Lyndon Johnson, Alison Smith
Choreographer – Jim Peterson
Music – “Summer Haze” by Vanessa Mae; “Palladio” by Silent Nick

Best Performance Ice Dance
Meryl Davis & Charlie White – Original Dance
Coaches – Igor Shpilband, Marina Zoueva, Johnny Johns, Adrienne Lenda
Choreographer – Igor Shpilband, Marina Zoueva
Music – “Happy Feet” by Manhattan Rhythm Kings

2008


2008 U.S. Championships in St. Paul, Minnesota

Best Performance Ladies
Mirai Nagasu – Senior Ladies Short Program
Coaches – Charlene Wong, Sondra Holmes, Bob Paul, Sashi Kuchiki, Jim Yorke
Choreographer – Lori Nichol                 
Music – “I Got Rhythm” variations for piano and orchestra by George Gershwin

Best Performance Men
Adam Rippon – Junior Long Program
Coaches – Yelena Sergeeva
Choreographer – Yelena Sergeeva         
Music – “Moonlight Sonata” by Beethoven

Best Performance Pairs
Keanu McLaughlin & Rockne Brubaker – Long Program
Coaches – Dalilah Sappenfield, Lei’Ina McLaughlin
Choreographer – Dalilah Sappenfield   
Music – “Romeo and Juliet” by Tchaikovsky

Best Performance Ice Dance
Meryl Davis & Charlie White – Original Dance
Coaches – Igor Shpilband, Marina Zoueva
Choreographer – Igor Shpilband, Marina Zoueva    
Music – “Kalinka”

2007


2007 U.S. Championships in Spokane, WashingtoN

Best Performance Ladies
Alissa Czisny– Long Program
Coaches – Julianne Berlin, Theresa McKendry
Choreographer – David Wilson             
Music – Soundtrack from “Sabrina” by John Williams

Best Performance Men
Evan Lysacek – Long Program
Coaches – Frank Carroll, Ken Congemi
Choreographer – Lori Nichol                 
Music – “Carmen Suite” by Bizet and “Carmen” by Rodion Shedrin

Best Performance Pairs
Brooke Castile & Ben Okolski
Coaches – Johnny Johns
Choreographer – Marina Zoueva          
Music – “Requiem for a Dream” soundtrack

Best Performance Ice Dance
Melissa Gregory & Denis Petukhov – Free Dance  
Coaches – Natalia Linichuk, Gennardi Karponosov
Choreographer – Patti Wilcox                
Music – “Adam and Eve,” by Yoav Goren

2006


2006 U.S. Championships in St Louis, Missouri

Best Performance Ladies
Stephanie Rosenthal – Long Program
Coaches – Stewart Sturgeon, Christi Sturgeon, Stephanie Grosscup
Choreographer – Stewart Sturgeon, Stephanie Grosscup     
Music – “Ghost Dances,” by Inti–Illimanis

Best Performance Men
Matt Savoie – Long Program
Coaches – Linda Branon, Gene Heffron
Choreographer – Tom Dickson              
Music – “Journey of Man,” “The Mission,” “Once Upon a Time in America”

Best Performance Pairs
Rena Inoue & John Baldwin – Long Program
Coaches – Peter Oppegard
Choreographer – Peter Oppegard          
Music – Music by Shostakovich

Best Performance Ice Dance
Kimberly Navarro & Brett Bommentre – Free Dance
Coaches – Robbie Kaine, Cheryl Snyder
Choreographer– Natalia Linichuk
Music – “How Sweet it is,” “Feeling Good,” by Michael Buble

2005


2005 U.S. Championships in Portland, Oregon

Best Performance Ladies
Kimmie Meissner
Coaches – Pamela Gregory
Choreographer – Lori Nichol, Pamela Gregory         
Music – “Daphnis and Chloe” by Ravel

Best Performance Men
Performance– Jordan Wilson
Coaches – Russ Scott
Choreographer – Russ Scott
Music – "Phantom of the Opera"

Best Performance Pairs
Kathryn Orscher & Garrett Lucash
Coaches – Vadim Naumov, Evgenia Shiskova
Choreographer – Elena Petrenko, Igor Shpilband     
Music – “Samson and Delilah”

Best Performance Ice Dance
Tanith Belbin & Benjamin Agosto
Coaches – Igor Shpilband, Marina Zoueva
Choreographer – Igor Shpilband        
Music – “Gypsy Dance”

2004


2004 U.S. Championships in Atlanta, Georgia

Best Performance Ladies
Jennifer Kirk – Short Program
Coaches – Richard Callaghan
Choreographer – Olga Volozhinskaya
Music – Soundtrack from “Chicago”

Best Performance Men
Ryan Jahnke – Long Program
Coaches – Diana Ronayne, Hoon Kim
Choreographer – Tom Dickson
Music – “Danse Brazil”

Best Performance Pairs
Jennifer Don & Jonathon Hunt – Long Program
Coaches – Ron Luddington, Jeff DiGregorio, Tracey Poletis
Choreographer – Oleg Ovsyannikov     
Music – “Freedom” by Michael W. Smith

Best Performance Ice Dance
Lydia Manon & Ryan O’Meara – Free Dance
Coaches – Igor Shpilband, Marina Zoueva
Choreographer – Igor Shpilband
Music – Medley from Cabaret

2003


2003 U.S. Championships in Dallas, Texas

Best Performance Ladies
Michele Kwan – Long Program
Coaches – Scott Williams
Choreographer – Nikoli Morozov
Music – “Aranjuez” by J. Rodrigo

Best Performance Men
Johnny Weir – Short Program
Coach – Priscilla Hill
Choreographer – Michelle Poley
Music – “Innocence & Zydero” from Quidan

Best Performance Pairs
Tiffany Scott & Philip Dulebohn – Short Program
Coaches –  Karl Kurtz
Choreographer– Karl Kurtz, Renee Roca, Gorsha Sur
Music – “Heartbreak Hotel”

Best Performance Ice Dance
Tanith Belbin & Benjamin Agosto – Original Dance
Coaches – Igor Shpilband, Marina Zoueva
Choreographer – Igor Shpilband
Music – “Jolly Robbers Polka”

2002


2002 U.S. Championships in Los Angeles, California

Best Performance Ladies
Sasha Cohen – Long Program                          
Coaches – John Nicks, Yvonne Nicks, Roger Bass
Choreographer – John Nicks
Music – “Carmen” by Bizet

Best Performance Men
Matt Savoie
Coaches – Linda Branon, Gene Heffron
Choreographer – Tom Dickson
Music – “Reveil” by Cirque du Soleil

Best Performance Pairs
Kyoko Ina & John Zimmerman
Coaches –  Tamara Moskvina, Igor Moskvin
Choreographer – Tamara Moskvina, Alexandre Zhulin, Artur Dimitriv
Music – “Theme from “Paganini”

Best Performance Ice Dance
Tanith Belbin & Benjamin Agosto
Coaches – Igor Shpilband, Marina Zoueva
Choreographer – Igor Shpilband
Music – “Plight of Sarajevo”

2001


2001 U.S. Championships in Los Angeles, California

Best Performance Ladies
Michelle Kwan
Coaches – Frank Carroll
Choreographer – Lori Nichol
Music – “Beautiful World”

Best Performance Men
Michael Weiss
Coaches – Audrey Weisiger
Choreographer – Lisa Weiss, Matthew Gates
Music – “William Tell Overture”

Best Performance Pairs
Tiffany Scott & Phillip Dulebohn – Free Skate
Coaches – Karl Kurtz, Ron Luddington
Choreographer – Karl Kurtz
Music – Sergai Prokosiez “Piano Concerto #3 in C Major”

Best Performance Ice Dance
Kakani Young & Ikaika Young – Free Dance
Coach – Bernard Ford
Choreographer – Bernard Ford
Music – “Dos a Dos”

2000


2000 U.S. Championships in Cleveland, Ohio

Best Performance Ladies
Sasha Cohen
Coach – John Nicks
Choreographer – John Nicks
Music – "Violin Concerto" by Mendelsson

Best Performance Men
Michael Weiss – Long Program
Coaches – Audrey Weisiger
Choreographer – Brian Wright, Lisa Thornton–Weiss
Music – “Carmen”

Best Performance Pairs
Kyoko Ina & John Zimmerman – Short Program
Coaches – Tamara Moskvina, Igor Moskvin
Choreographer – Tatiana Tarasova, Tamara Moskvina, David Audish
Music – Soundtrack from “Truman Show”

Best Performance Ice Dance
Kakani Young & Ikaika Young – Free Dance
Coach – Bernard Ford
Choreographer – Bernard Ford
Music – “Dos a Dos”

1999


1999 U.S. Championships in Salt Lake City, Utah

Best Performance Ladies
Michelle Kwan
Coaches –  Frank Carroll
Choreographer – Lori Nichol
Music –  “Orchestral Suite No. 3,” “Orchestral Suite No. 6, ”by Jules Massenet; “Absalom's Death And Tango” by Leonid Desyatnikov, performed by Gidon Kremer

Best Performance Men
Trifun Zivanovic
Coaches – Gary Visconti
Choreographer – Scott Williams
Music – “West Side Story”

Best Performance Pairs
Danielle Hartsell & Steve Hartsell
Coaches – Johnny Johns, Britta Ottoboni, Mitch Moyer
Choreographer – Alan Schram, Angela Schram
Music – “Romeo & Juliet,” “The Man in the Iron Mask”

Best Performance Ice Dance
Jamie Silverstein & Justin Pekarek – Original Dance (Junior)
Coaches –  Igor Shpilband, Elizabeth Coates
Choreographer – Igor Shpilband